Ciąża a stwardnienie rozsiane – wpływ na przebieg choroby

Stwardnienie rozsiane to choroba, która dotyka tysiące osób. W znaczącej większości są to kobiety. W tym kontekście, szczególnie często analizowaną przez specjalistów kwestią jest ciąża a stwardnienie rozsiane.
Badania wskazują na to, że wpływ ciąży na przebieg stwardnienia rozsianego u chorej kobiety bardzo mocno zależy od trymestru.
Ogólnie podczas ciąży następuje mniej rzutów choroby, z czego najmniej w trakcie trzeciego trymestru. Z kolei najwięcej rzutów ma miejsce w ciągu trzech pierwszych miesięcy po porodzie. Przyczyny tego zjawiska na razie nie zostały wyjaśnione.
Także wpływ karmienia piersią na przebieg stwardnienia rozsianego nie został wykryty. Powszechnie przyjmuje się, że nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią w trakcie choroby, pod warunkiem, że kobieta nie przyjmuje leków, które mogły by zaszkodzić karmionemu dziecku.
Jeżeli chodzi o sam poród, kobiety chorujące na stwardnienie rozsiane częściej niż przeciętnie rodzą poprzez cesarskie cięcie. Wiele zależy od stanu pacjentki, jednak nie ma jasnych wskazań do tego, by poród odbywał się w ten właśnie sposób.
Powszechnie przyjmuje się że, SM nie jest chorobą dziedziczną, jednak wśród dzieci, których rodzice chorowali na stwardnienie rozsiane, niestety notuje się większą liczbę zachorowań na tę chorobę niż wśród potomstwa osób zdrowych.